Oddělené ložnice jako podpora kvalitního spánku?!

I když pro spoustu lidí jsou oddělené ložnice známkou toho, že vztah už není to, co kdysi, není to tak úplně pravda. Je totiž spousta párů, které volí spánek v samostatném pokoji zcela záměrně! Jaké důvody se za „spánkovým rozvodem“ mohou skrývat a co na oddělené ložnice říkají nejen odborníci na spánek, ale také odborníci na vztahy?

Spileep-1200x628.jpg

Proč lidé spí sami? 
 

Pojem „spánkový rozvod“ jste možná už slyšeli. Nenechte se ale zmýlit tímto poněkud hanlivým označením, protože spánkový rozvod nemusí mít s kvalitou vztahu vůbec nic společného. Za oddělenými ložnicemi může být jediné, a sice touha dobře se vyspat, protože někdy nám může partnerova přítomnost naplnění této základní biologické potřeby značně komplikovat. Nutno však dodat, že někteří partneři volí spánkový rozvod nikoliv kvůli spánku, ale proto, aby si byli vzácnější, a zlepšili tak kvalitu svého intimního života. Oddělené ložnice jsou ale ve většině případů způsobem, kterým se lidé snaží řešit problémy se spánkem. Za nespavostí, příliš dlouhou dobou usínání a nočním probouzením může být nejen chrápání a časté noční buzení partnera, ale také odlišná doba vstávání a zvyklosti před spaním. Někdy mohou být na vině také fyziologické potřeby, a to především častá noční potřeba močení. Oddělený spánek se tak jeví jako mnohem zdravější způsob podpory spánku než užívání hypnotik.
 

Jak spánkový deficit může ovlivnit vztah? 

 

Mýtus, že oddělené ložnice jsou známkou toho, že ze vztahu vyprchala láska a vášeň, je dnes už překonán. Lidé si uvědomují, že spánek je potřebou, bez které nelze být. Dlouhodobý spánkový deficit se může dříve či později negativně podepsat nejen na zdraví, ale také na samotném vztahu. Podle výzkumu Americké akademie spánkové medicíny spí v oddělené ložnici více než jedna třetina Američanů. Spánkový rozvod volí proto, aby se vyhnuli spánkovým poruchám. Lékařka a mluvčí AASM (American Academy of Sleep Medicine) A. Khosla, uvádí, že výzkumy ukázaly, že nedostatek spánku může zapříčinit špatnou náladu, díky které se páry mohou častěji hádat. Osoba, která trpí spánkovým deficitem, pak může pociťovat vůči osobě, kvůli které se nevyspí, určitou zášť, což vztahu neprospívá.* Podle mnoha psychologů toho oddělené ložnice o vztahu příliš nevypovídají. Je-li ve vztahu láska, úcta a respekt, spánek v samostatném pokoji na jeho kvalitě a hloubce nic nemění. Jediné, co ze vztahu lidí spících v oddělených ložnicích lze usuzovat, je to, že se chtějí dobře vyspat. Na druhou stranu nelze vyloučit, že u některých párů mohou vést oddělené ložnice k odcizení a ztrátě intimity. Některé páry si naopak mohou oddělené ložnice užívat, protože večery strávené ve společné ložnici jsou pro ně něco výjimečného. Spánkový rozvod se tak stal nejen prostředkem, jak zkvalitnit spánek, ale také způsobem, jak zkvalitnit svůj intimní život.
 

Co všechno ovlivňuje kvalitu a délku spánku? 

 

Spánek však neovlivňuje jen partner, se kterým sdílíme ložnici. Nejčastějším důvodem, díky kterému trpíme nespavostí, je stres.  Každodenní starosti a nadměrná pracovní zátěž mohou vést k tomu, že namísto kvalitního spánku zažíváme obavy z dalšího pracovního dne, který budeme muset zvládnout nevyspalí, unavení a bez energie.  Čím urputněji se snažíme usnout, tím spíše spánek nepřichází. Obavy z nevyspání pak člověka mohou velmi snadno uvěznit v bludném kruhu nespavosti. Spánek ovlivňují i okolní podmínky jako je např. teplota v ložnici, kvalita matrace, vliv modrého světla před spaním, ruchy z ulice, přejídání atd. Na nespavost mohou mít značný vliv i odlišné zvyky partnerů, např. četba před spaním, sledování TV, poslouchání hudby, práce na notebooku, používání chytrých telefonů atp. Důvodů, proč nemůžeme spát, je mnoho. Otázkou je, co jsme pro zdravý a kvalitní spánek ochotni udělat. Někteří se rozhodnout noc protrpět, jiní volí oddělené ložnice či podporu spánku přírodní cestou. Pokud chcete podpořit klidný spánek, vyzkoušejte kromě oddělených ložnic, také doplněk stravy SpiLEEP, který podpoří zdravý a kvalitní spánek, a navíc je vhodný i v období zvýšené psychické zátěže a nadměrného stresu.



Jak mít kvalitnější spánek? 

 

Stává se Vám, že ačkoliv jste dostatečně dlouho spali, cítíte se, že spánek trval sotva pár minut? Za ranní únavou a pocitem nedostatečně osvěžujícího spánku může být i jeho špatná kvalita. Kvalita spánku je totiž neméně důležitá jako jeho délka. Pro kvalitní spánek by mělo během noci proběhnout 5 spánkových cyklů REM. Každý spánkový cyklus trvá přibližně 90 minut, což znamená, že optimální délka spánku, abyste se cítili ráno svěží a odpočatí, je 7,5 až 8 hodin. Pokud však máte se spánkem obtíže nebo chcete svůj spánek zkvalitnit, vyzkoušejte doplněk stravy SpiLEEP®, který je určen nejen v případě obtíží se spánkem, ale také v období zvýšené psychické zátěže. SpiLEEP® díky svému unikátnímu složení přispívá k podpoře kvalitního spánku a zmírnění projevů nadměrného stresu. Léty a tradicí ověřené byliny, kterými jsou kozlík lékařský a chmel otáčivý, společně s L-theaninem, příznivě ovlivňují zdravý spánek, zkracují dobu usínání a přispívají ke zmírnění pocitů úzkostí, depresí, k celkové relaxaci organismu a k podpoře kognitivních funkcí, a to bez nežádoucích pocitů utlumení. SpiLEEP®, pro váš kvalitní spánek a svěží ráno!

 
Extrakty z chmele otáčivého a kozlíku lékařského příznivě ovlivňují kvalitu spánku a přispívají ke zmírnění projevů zvýšené psychické zátěže.

*American Academy of Sleep Medicine: „Over a third of Americans opt for a “sleep divorce”
Zdroj: https://www.webmd.com/sleep-disorders/news/20230713/study-says-one-third-of-americans-choose-sleep-divorce
 
Autor: Denisa Salvová