Chcete se dobře vyspat? Zapomeňte před spaním na modré světlo!

Nemůžete večer usnout a ráno se probouzíte unavení? Možná za to může modré světlo, které narušuje náš přírodní biorytmus, a tím negativně ovlivňuje nejen dobu usínání a kvalitu spánku, ale souvisí také s předčasným stárnutím pokožky. A protože modré světlo se vyskytuje všude kolem nás, pojďme si jeho vliv na spánek přiblížit.

victoria-heath-MAGAXAYq_NE-unsplash.jpg

Spánek dříve a dnes

Denní rytmus našich předků řídilo pouze světlo a tma. Lidé se ukládali ke spánku se západem slunce a vstávali s rozedněním. Slunce bylo jediným zdrojem světla a spánek probíhal v absolutní tmě. Tzv. modré světlo je přirozenou složkou denního světla a největší množství je v něm obsaženo po rozednění, tedy v období, kdy bychom měli být bdělí. Se západem slunce obsah modré složky v denním světle klesá a převažuje červená složka, která signalizuje západ slunce a čas jít spát. Tento princip vnímání světla je díky světelnému znečištění narušen, což má škodlivý vliv na náš spánek a zdraví.
 

Cirkadiánní cyklus

Díky střídání světla a tmy je organismus všech savců včetně člověka uspořádán do tzv. cirkadiánního 24hodinového rytmu. Spánek, jako součást tohoto biologického rytmu, je nezbytný pro celkovou regeneraci organismu. Chronický spánkový deficit má na zdraví negativní vliv, který se může projevit v podobě mnoha zdravotních obtíží. Nedostatek spánku může být příčinou např. snížené výkonnosti, celkové únavy, poruch paměti, učení a pozornosti, depresí, nadváhy a obezity, oslabené imunity, kardiovaskulárních onemocnění a nádorových onemocnění.
 

Spánkový hormon melatonin

Pro biologický rytmus organismu má zásadní význam „spánkový“ hormon melatonin, pro jehož produkci je nutná tma. Jeho tvorba začíná po setmění a s rozedněním klesá. Tzv. modré světlo vycházející z LED osvětlení, monitorů, televizí a displejů chytrých zařízení oddálí, případně i zastaví produkci „spánkového“ hormonu melatoninu, který navozuje spánek a udržuje spánkový rytmus. Modré světlo dává organismu signál, že je den a je třeba být čilý. S přibývajícím věkem se tvorba melatoninu přirozeně zpomaluje, a proto s věkem potřeba spánku klesá.
 

Raději knihu než tablet

Pro snadné usínání a kvalitní spánek je doporučováno alespoň 90 minut před ulehnutím nevyužívat zařízení produkující tzv. modré světlo. Důležité je odstranit z ložnice LED žárovky a narušuje-li tmu světlo z ulice, vhodné jsou rolety či spánkové masky na oči. Pokud se chcete dobře vyspat, raději sáhněte před spaním po dobré knize než po chytrém telefonu. Ačkoliv jsou dnes dostupné brýle proti modrému světlu, chcete-li rychle usnout, sledování televize či mobilu si před spaním raději odpusťte.

Podpora spánku přírodní cestou?  Odpovědí je SpiLEEP!

Pokud hledáte přírodní a nenávykový způsob, jak podpořit spánek a usnutí, doporučujeme SpiLEEP®  s obsahem chmele otáčivého a kozlíku lékařského. SpiLEEP® navíc podporuje nervový systém a celkovou relaxaci. 
 
 SpiLEEP® , to je kvalitní spánek a svěží ráno!
 

Články

Pískání a hučení v uších? Může jít o tinnitus!

Pískání a hučení v uších? Může jít o tinnitus!

Pojem tinnitus budete možná znát jako pískání, hučení, šumění a jiné zvuky v uších, které mohou negativně ovlivňovat nejen pozornost a soustředění během dne, ale také noční spánek. Tinnitus je stav, při kterém člověk vnímá zvuky, i když objektivně tyto zvuky nejsou přítomny. Ačkoliv tinnitus není samostatné onemocnění, může být příznakem jiného zdravotního problému. Tinnitem trpí až 700 000 Čechů, naštěstí však existují možnosti, jak nepříjemné zvukové vjemy zmírnit, či zcela odstranit.
Čtěte více
Kam na výlet za tmou?

Kam na výlet za tmou?

Zdá se vám, že je na noční obloze málo hvězd? Možná je jen málo tmy, díky které lze hvězdy a další astrologické objekty pozorovat. Doba, kdy stačilo vyjít ven a kochat se oblohou posetou hvězdami, je bohužel pryč. Důvodem je světelné znečištění, díky kterému se rozvíjí tzv. astroturistika, chcete-li výlety za tmou. Nejen tipy na nejtemnější místa České republiky, ale také fakta o tom, jak nedostatek tmy ovlivňuje náš život, Vám přinášíme.
Čtěte více
Hledáte ověřené byliny na podporu spánku?

Hledáte ověřené byliny na podporu spánku?

Stres v práci, starosti v rodině, změna životního stylu, chronická onemocnění a špatné spánkové návky jsou jen některé z mnoha možných příčin nespavosti, se kterou se dnes potýká až 20 % dospělé populace. Léky na spaní mohou v mnohých vzbuzovat obavy, a proto jsou stále více využívány aktivní látky přírodního původu, u kterých nejen, že nehrozí riziko vzniku závislosti, ale navíc mají velmi dlouhou tradici užívání. Které byliny podpoří spánek a zklidní rozbouřenou mysl?
Čtěte více