Kolik spánku potřebujeme?

Potřeba spánku je individuální a ovlivňuje ji nejen věk, ale také zdravotní stav. Každého ale určitě někdy napadlo, jestli je jeho spánek dostatečně dlouhý. Délka a kvalita spánku jsou totiž pro lidské zdraví naprosto zásadní.

template-(70).jpg

Kolik hodin spánku potřebujeme?

Jak dlouhý by vlastně kvalitní spánek měl být? Otázka, kterou se kladl někdy každý. Určující je především to, jak se po ránu cítíme. Jsme svěží, odpočatí a plni energie? Nebo se probouzíme unavení, a navíc s pocitem, jako bychom snad vůbec nespali? Zatímco jednomu stačí k regeneraci šest hodin spánku, jiný potřebuje minimálně osm hodin k tomu, aby ráno mohl tzv. fungovat. Potřeba spánku je individuální a s přibývajícím věkem se snižuje. Zdravý dospělý člověk by měl pro obnovu fyzických a psychických sil spát alespoň 6-8 hodin denně. U seniorů je potřeba spánku menší, a to kolem 5-6 hodin, což může být dáno také kratším odpoledním spánkem během dne.
 

Potřeba spánku u dětí

I když je potřeba spánku velmi individuální, bývá uváděno, že novorozenci prospí obvykle až 18 hodin denně. Kojenci do 1 roku potřebují pro normální fyzický a psychický vývoj 12 až 14 hodin spánku a batolata kolem 11 až 13 hodin. U předškoláků je potřebná doba spánku kolem 12 hodin a mladší školáci by měli spát alespoň 10 hodin. V pubertě, což je období výrazných hormonálních změn, je důležité spát alespoň 9 hodin denně, což ne všichni dospívající dodržují a často je na vině tzv. modré světlo. V této věkové kategorii je tak potřeba spánku výrazně pod limitem, což je dáno především životním stylem dospívajících.
 

Insomnie, nejčastější spánková porucha

Pokud se snažíte respektovat vaši potřebu spánku, ale přesto se ráno cítíte unavení a nevyspalí, pravděpodobně se potýkáte s nespavostí, nejčastější spánkovou poruchou, za kterou může být jak nezdravý životní styl, tak i psychické napětí a stres. Nespavost bývá zmiňována také v souvislosti s proděláním onemocněním covid-19. V době pandemie se lidé potýkají nejen s obavami o zdraví své a svých blízkých, ale také se s existenční nejistotou. Zvýšená míra stresu se tak negativně podepisuje na zdraví mnoha z nás.

Jak řešit nespavost?

Základním doporučením je dodržování pravidel spánkové hygieny. Vhodné jsou také bylinky na podporu spánku, např. kozlík lékařský a chmel otáčivý. Pokud se i přes všechna doporučení řadíte mezi „nespavce“, můžete využít doplňky stravy na podporu spánku. Doplněk stravy SpiLEEP® využívá tradičních rostlinných extraktů z chmele otáčivého a kozlíku lékařského, bylin užívaných na podporu spánku od nepaměti. SpiLEEP®  představuje sílu přírody pro klidný spánek a svěží ráno a celkovou relaxaci těla i mysli, navíc v bezpečném a nenávykovém složení.

 

Články

Pískání a hučení v uších? Může jít o tinnitus!

Pískání a hučení v uších? Může jít o tinnitus!

Pojem tinnitus budete možná znát jako pískání, hučení, šumění a jiné zvuky v uších, které mohou negativně ovlivňovat nejen pozornost a soustředění během dne, ale také noční spánek. Tinnitus je stav, při kterém člověk vnímá zvuky, i když objektivně tyto zvuky nejsou přítomny. Ačkoliv tinnitus není samostatné onemocnění, může být příznakem jiného zdravotního problému. Tinnitem trpí až 700 000 Čechů, naštěstí však existují možnosti, jak nepříjemné zvukové vjemy zmírnit, či zcela odstranit.
Čtěte více
Kam na výlet za tmou?

Kam na výlet za tmou?

Zdá se vám, že je na noční obloze málo hvězd? Možná je jen málo tmy, díky které lze hvězdy a další astrologické objekty pozorovat. Doba, kdy stačilo vyjít ven a kochat se oblohou posetou hvězdami, je bohužel pryč. Důvodem je světelné znečištění, díky kterému se rozvíjí tzv. astroturistika, chcete-li výlety za tmou. Nejen tipy na nejtemnější místa České republiky, ale také fakta o tom, jak nedostatek tmy ovlivňuje náš život, Vám přinášíme.
Čtěte více
Hledáte ověřené byliny na podporu spánku?

Hledáte ověřené byliny na podporu spánku?

Stres v práci, starosti v rodině, změna životního stylu, chronická onemocnění a špatné spánkové návky jsou jen některé z mnoha možných příčin nespavosti, se kterou se dnes potýká až 20 % dospělé populace. Léky na spaní mohou v mnohých vzbuzovat obavy, a proto jsou stále více využívány aktivní látky přírodního původu, u kterých nejen, že nehrozí riziko vzniku závislosti, ale navíc mají velmi dlouhou tradici užívání. Které byliny podpoří spánek a zklidní rozbouřenou mysl?
Čtěte více