Jarní deprese. Víte, kdy vyhledat lékaře?
„Jarní a podzimní depka“ versus deprese
Váháte, zda je váš smutek a nezájem o okolí ještě „normální“, nebo si už vyžaduje návštěvu lékaře? Depresivní nálada, kterou někdy zažil každý, většinou nemívá dlouhého trvání. Změní-li se okolnosti, které špatnou náladu vyvolaly, změní se i nálada. Oproti tomu deprese trvající déle než dva týdny s dominujícím pocitem smutku, beznaděje a prázdnoty, a to bez ohledu na okolnosti, je stav, kterýsi již vyžaduje konzultaci s lékařem. Smutek, který během deprese pociťujeme, je stabilní, nelze ho nijak rozptýlit. Deprese je doprovázena také mnoha somatickými obtížemi, mezi které patří pocit tlaku na hrudi, bušení srdce, bolesti hlavy, nechutenství, nespavost aj. V některých případech mohou klinickou depresi doprovázet také psychotické příznaky jako jsou bludy a halucinace, v extrémních případech sebevražedné myšlenky a pokus o sebevraždu. Diagnóza deprese, ačkoliv bývá mnohými stále poněkud bagatelizována, tak může mít fatální následky.
Kdy vyhledat odbornou pomoc?
Pokud více než dva týdny pociťujete intenzivní smutek, skleslost, ztrátu smyslu života, nejste schopni se z ničeho radovat, nemáte chuť, ba ani sílu ráno vstát z postele, nemáte o nic a o nikoho zájem, budoucnost vidíte pesimisticky, trpíte pocity viny, úzkostí, psychomotorickým neklidem, úzkostí, nadměrnými obavami, podrážděností, nervozitou, nespavostí, nebo zvýšenou spavostí, nechutenstvím, nebo přejídáním se, celkovou únavou, bojujete s myšlenkami na sebevraždu a dalšími somatickými obtížemi jako jsou bolesti hlavy, břicha, bušením srdce, tlakem na hrudi, třesem, neváhejte a kontaktujte praktického lékaře, psychiatra, psychologa, psychoterapeuta, krizové centrum či linku důvěry. Ačkoliv za vznikem deprese může stát chemická nerovnováha v mozku, spouštět ji může i nadměrné užívání alkoholu a dalších návykových látek včetně některých léků. Příznivou zprávou je, že pokud je léčba započata včas, zlepšení se může dostavit během několika týdnů.
Za depresi nemůžete!
Zatímco depresivní nálada často vzniká jako reakce na prožité trauma či stres, endogenní deprese vzniká bez zjevné příčiny. Pro okolí je poněkud matoucí, že jejich blízký trpí diagnózou deprese, protože objektivně nemá k depresi žádnou příčinu. Mnohdy tak nemocný člověk otálí s návštěvou lékaře, protože svůj stav vnímá jako své selhání a neschopnost. Ačkoliv se nejbližší okolí snaží člověka s depresí často „rozptýlit“, není to možné. Chcete-li takovému člověku pomoci, uděláte nejlépe, pokud ho budete motivovat k vyhledání odborné pomoci. Bohužel návštěvu psychiatra stále ještě mnozí považují za něco, za co je třeba se stydět, ačkoliv s kašlem a teplotou k lékaři jdeme. Je nutné si uvědomit, že deprese je nemoc jako každá jiná, a proto je nutné ji léčit, stejně jako jiná onemocnění. U depresí s výraznými projevy mohou být pacientovi předepsána antidepresiva, někdy v kombinaci s psychoterapií. Nevíte-li, na koho se obrátit, začněte návštěvou svého praktického lékaře. Nejdůležitější je uvědomit si, že léčba může být nutná a jen díky odborné léčbě může být zase lépe.
Na mírnou depresi a špatnou náladu jsou vhodné také byliny
Zatímco u středních a těžkých forem deprese se bez lékařské pomoci neobejdete, v případě mírné deprese a depresivní nálady jsou vhodné byliny, které jsou pro zmírnění projevů nadměrného stresu a podporu zklidnění užívány od nepaměti. Kozlík lékařský a chmel otáčivý mají dlouhou historii nejen v podpoře duševního zdraví, ale také zdravého a kvalitního spánku. Jejich výtažky najdete v prémiovém doplňku stravy SpiLEEP, který je vhodný v období zvýšené psychické zátěže, při poruchách nálad a obtížích se spánkem. Kozlík lékařský podporuje zklidnění v období nadměrného stresu, normální kognitivní funkce jako je paměť, koncentrace, pozornost, řečové a vyjadřovací schopnosti, prostorovou a časovou orientaci aj. Je známý příznivým účinkem na spánek, kterého se depresivním lidem, v důsledku nadměrného stresu, často nedostává. Kozlík lékařský přispívá ke zkrácení doby usínání, podporuje kvalitu spánku, aniž by narušoval přirozené fáze spánku a přispívá k pocitu klidu a relaxace. Chmel otáčivý přispívá ke klidnému spánku a dobře známé jsou jeho uklidňující účinky, a proto jeho vliv na obtíže se stresem a spánkem si chmel udržel dodnes.
Zmírněte projevy nadměrného stresu a podpořte spánek
SpiLEEP® díky svému unikátnímu složení přispívá k podpoře kvalitního spánku a zmírnění projevů nadměrného stresu. Léty a tradicí ověřené byliny, kterými je kozlík lékařský a chmel otáčivý, společně s L-theaninem příznivě ovlivňují zdravý spánek, zkracují dobu usínání a přispívají ke zmírnění pocitů úzkostí, depresí, k celkové relaxaci organismu a k podpoře kognitivních funkcí, a to bez nežádoucích pocitů utlumení. Už nám věříte, že nespavost, nervozita a podráždění mohou mít řešení?
Extrakty z chmele otáčivého a kozlíku lékařského příznivě ovlivňují kvalitu spánku a přispívají ke zmírnění projevů zvýšené psychické zátěže.