Pískání a hučení v uších? Může jít o tinnitus!
Když zvuk slyšíme jen my
Každý z nás někdy zažil krátkodobé a nepříjemné zvuky v uších. Tinnitus je poměrně častý ušní vjem o různé intenzitě v podobě pískání, hučení, šumění, zvonění a bzučení. Tinnitus však neovlivňuje jen psychickou činnost během dne, ale také noční spánek. Tinnitus může narušovat zejména pozornost a soustředění, a ztěžovat tak běžné denní činnosti. Může vést k úzkostem, depresím, bolestem hlavy a výrazně ovlivňovat celkovou kvalitu života. Ačkoliv konkrétní příčina tinnitu není stanovena, existuje řada faktorů, které se mohou na vzniku tinnitu podílet. Mezi rizikové faktory, kterým je vhodné se vyhnout, patří poslech hlasité hudby a dlouhodobý pobyt v hlučném prostředí. Na vzniku tinnitu se ale může podílet také chronický stres, zablokovaná krční páteř a dentální problémy. Léčba se proto vždy odvíjí od příčiny, která tinnitus vyvolala. Návštěva lékaře je pro zvládnutí dlouhodobého tinnitu nevyhnutelná.
Tinnitus neohrožuje na životě
Pokud trpíte nepříjemnými zvukovými vjemy, je vhodné navštívit lékaře, který provede komplexní vyšetření, aby vyloučil jiné organické onemocnění např. onemocnění neurologického charakteru. Setkat se lze jak s akutním tinnitem trvajícím do 6 měsíců, který vzniká na základě odstranitelných příčin, tak i s tinnitem chronickým. O chronickém tinnitu hovoříme v případě, že se obtíže objevují po dobu delší než půl roku, a navíc jde o opakující se a dlouhodobý stav. Komě komplexního vyšetření lékař také určí, zda jde o tinnitus subjektivní, kterým trpí až 95 % těch, kteří s uvedenými obtížemi navštíví lékaře. Objektivní tinnitus neboli tzv. pulzatorický tinntius vzniká tehdy, je-li zvuk detekován otofonem nebo fonendoskopem v blízkosti zvukovodu např. v důsledku kontrakce svalů nebo průtoku krve aj. Dobrou zprávou pro osoby trpící tinnetem je to, že příznaky tinnitu lze zmírnit či dokonce zcela odstranit. Podle lékařů je pro úspěšnou léčbu zásadní, aby člověk s tinnitem pochopil, že slyšené zvukové vjemy, byť jsou velmi nepříjemné a obtěžující, ho nijak neohrožují na životě.
Tinnitus a zvuková terapie
Trpíte tinnitem a pátrali jste po možnostech, jak se subjektivních zvukových vjemů zbavit? Pak jste možná slyšeli o tzv. zvukové terapii (Tinnitus Retraining Therapy), metodě spočívající v dlouhodobém poslechu různých zvukových vjemů, díky kterým přestane být tinnitus nepřirozeným a obávaným zvukem, protože člověk si na podobné zvuky jednoduše zvykne. Pomocníkem může být také generátor šumu, tzv. tinnitus masker, v podobě sluchadla, které zmírňuje nepříjemné příchozí zvuky. Efektivní metodou v případě, že tinnitus vznikl následkem dlouhodobého stresu, se zdá být psychoterapie, zejména pak terapie kognitivně behaviorální. V každém případě adekvátní léčebný postup je vždy v rukou praktického a ORL lékaře, proto se na ně neváhejte obrátit. Pokud se tinnitus objevuje nejčastěji před spaním, snažte se dodržovat pravidla spánkové hygieny a podpořte spánek přírodní cestou. Nepříjemné zvuky mohou prodlužovat délku usínání, být příčinou nočního probouzení a působit jako stresor, který zdravému a kvalitnímu spánku příliš nenahrává. Řešení tak mohou představovat doplňky stravy, které podpoří zdraví a kvalitní spánek a zmírní projevy nadměrného stresu. A proto doporučujeme vyzkoušet SpiLEEP!
Proč pro podporu spánku zvolit SpiLEEP?
SpiLEEP® je vysoce kvalitní přípravek na přírodní bázi obsahující L-theanin a kombinaci extraktů z chmele otáčivého a kozlíku lékařského, které příznivě ovlivňují kvalitu spánku a přispívají ke zmírnění projevů zvýšené psychické zátěže. Tradičně užívané byliny jako chmel otáčivý a kozlík lékařský nemohly dříve chybět v žádné domácnosti, a proto extrakty z těchto bylin nechybí ani v doplňku stravy SpiLEEP® na podporu kvalitního spánku a celkovou relaxaci.
Extrakty z chmele otáčivého a kozlíku lékařského příznivě ovlivňují kvalitu spánku a přispívají ke zmírnění projevů zvýšené psychické zátěže.
SpiLEEP® je doplněk stravy. Doplněk stravy není určen jako náhrada pestré a vyvážené stravy.
Získejte SpiLEEP zdarma!
Chcete získat SpiLEEP zcela zdarma? Pokud ano, sledujte nás na sociálních sítích Facebook a Instagram, kde každý měsíc o SpiLEEP pravidelně každý měsíc soutěžíme.
Zdroj: health.com
Autor: Mgr. Denisa Salvová