Kam na výlet za tmou?
Tma jako nedostatkové zboží
V nejtemnějších oblastech Čech lze na noční obloze pozorovat až tři tisíce hvězd. Jste-li ve městě, musíte se spokojit jen s několika desítkami. Příčinou toho, že hvězdné nebe je dnes už téměř nedostatkové zboží, je světelné znečištění, za které si lidé mohou ve velké míře sami. Světla instalovaná takřka na každém kroku se šíří až několik desítek kilometrů daleko a znemožňují pozorování hvězd a dalších astronomických objektů. Problém představují především osvětlené billboardy, přesvícená obchodní centra, ale také špatně či nadměrně osvětlené ulice a památky. Ochrana temnoty noční oblohy je stále důležitějším tématem nejen pro astronomy a ochránce přírody, ale také pro běžnou populaci. Nedostatek tmy se totiž bezprostředně dotýká každého z nás. Vyjít ven a pozorovat hvězdnou oblohu je dnes luxus, což bohužel není jediný důsledek světelného znečištění. Podle Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu žije ve světlem znečištěném prostředí až 80 procent lidí na světě a světelný smog se ročně rozšíří v průměru o 6 %.
Proč je tma tak důležitá?
Přirozená tma je zásadní pro biorytmus všech živočichů a celé přírody. Tma hraje klíčovou roli v regulaci spánku, hormonálního systému a dalších fyziologických funkcí. Podle mnoha výzkumů nedostatek tmy snižuje produkci hormonu melatoninu, který přispívá ke zdravému nočnímu spánku. Pro člověka je tma signálem toho, že je čas jít spát, je časem odpočinku a relaxace. Tma zajišťuje klidné prostředí pro regeneraci po dlouhém dni. Omezení umělého osvětlení může navíc přispět k energetické účinnosti a snížení emisí skleníkových plynů spojených s výrobou elektřiny a světelného znečištění.
Světelné znečištění a příroda
Příliš světla znemožňuje nejen pozorovat hvězdy, ale má řadu negativních dopadů na přírodu a životní prostředí. Mnoho druhů živočichů je zvyklých na cykly denního světla a tmy, které ovlivňují jejich chování, rozmnožování a migrace. Ptáci a hmyz se často spoléhají na noční světlo k navigaci a orientaci. Příliš jasné umělé světlo může zmást jejich navigační schopnosti a způsobit, že se ztratí nebo se dostanou do nebezpečí, jako jsou kolize s budovami nebo dopravními prostředky. V ohrožení jsou ptáci a hmyz táhnoucí se za světly lamp, kolem kterých krouží do absolutního vyčerpání. Některé živočichy může přílišné světlo vyrušovat při hledání potravy, komunikaci nebo odpočinku, což může vést k poklesu počtu druhů mnoha živočichů.

Místo do ZOO na výlet za tmou
Díky čím dál většímu světelnému znečištění se tak možná brzy dočkáme toho, že namísto za památkami či do ZOO, vyrazíme s dětmi na výlet za tmou. V západních zemích je tzv. astroturistika běžnou věcí, a i v České republice má už své příznivce. Oblast tmavé oblohy, park tmavé oblohy nebo rezervace tmavé oblohy, jak se nejtemnější místa označují, jsou území s nízkou úrovní světelného znečištění, které slouží k pozorování noční oblohy, k informování o této problematice a k ochraně noční přírody a krajiny. Nejstarší stálá oblast se nachází v Torrance Barrens v Ontariu v Kanadě. Na celém světě je přes čtyřicet oblastí, parků či rezervací tmavé oblohy. V Evropě bychom takových parků našli sedmnáct, z toho dokonce čtyři v Česku. Patří mezi ně Jizerská oblast tmavé oblohy, což je dokonce první mezinárodní oblast tmavé oblohy na světě rozkládající se na území Česka a Polska. Mezi další místa s opravdovou tmou pak patří Beskydská oblast tmavé oblohy, Manětínská oblast tmavé oblohy a Podyjská oblast tmavé oblohy. Pokud chcete vidět opravdovou tmu, navštivte z některou oblastí a patrně uvidíte to, co jste ještě nikdy neviděli, a tím je nebe plné hvězd! Jen snížení světelného znečištění a důraz na osvětlení šetrné k noční obloze může pomoci zachovat opravdovou tmu a krásu hvězdné oblohy pro budoucí generace.
Světelné znečištění může být také viníkem Vašich obtíží se spánkem
Jak již bylo řečeno, nedostatek tmy může stát za čím dál častějšími problémy se spánkem. Osvětlená okna ložnice, která jen těžko dokonale zatemníme, zdravému a kvalitnímu spánku neprospívají. Řešením nespavosti může být SpiLEEP, který podpoří spánek přírodní cestou. Když nemůžete spát, spolehněte se na SpiLEEP!
Extrakty z chmele otáčivého a kozlíku lékařského příznivě ovlivňují kvalitu spánku a přispívají ke zmírnění projevů zvýšené psychické zátěže.
SpiLEEP® je doplněk stravy. Doplněk stravy není určen jako náhrada pestré a vyvážené stravy.
Získejte SpiLEEP zdarma!
Chcete získat SpiLEEP zcela zdarma? Pokud ano, sledujte nás na sociálních sítích Facebook a Instagram, kde každý měsíc o SpiLEEP pravidelně každý měsíc soutěžíme.
Zdroj: https://www.avcr.cz/cs/o-nas/aktuality/Bez-svetla-se-neobejdeme-ale-nesmi-ho-byt-moc-upozornuji-vedcihttps://cs.wikipedia.org/wiki/Oblast_tmav%C3%A9_oblohy
Autor: Denisa Salvová