Hledáte ověřené byliny na podporu spánku?

Stres v práci, starosti v rodině, změna životního stylu, chronická onemocnění a špatné spánkové návky jsou jen některé z mnoha možných příčin nespavosti, se kterou se dnes potýká až 20 % dospělé populace. Léky na spaní mohou v mnohých vzbuzovat obavy, a proto jsou stále více využívány aktivní látky přírodního původu, u kterých nejen, že nehrozí riziko vzniku závislosti, ale navíc mají velmi dlouhou tradici užívání. Které byliny podpoří spánek a zklidní rozbouřenou mysl?

Spileep-1200x628.jpg

Historie podpory spánku 

 

Historie podpory spánku je stará jako lidstvo samo. Lidé brzy dospěli k závěru, že spánek je klíčem ke zdraví a na tom, jak se vyspíme, opravdu záleží. Možnosti podpory zdravého a kvalitního spánku tak byly hledány od nepaměti. Již od starověku byla pozornost nespavců upnuta k tradičním bylinám, které podpořily spánek a navodily pocit klidu. Mezi nejoblíbenější byliny patřil kozlík lékařský a chmel otáčivý. Antická civilizace spoléhala nejen na bylinné čaje, ale také na masáže, koupele a rituály před spaním, ke kterým byly využívány již zmíněné byliny. Středověká Evropa viděla podporu spánku nejen v bylinách, ale také v amuletech slibujících spokojený spánek a dobré sny. V renesanci se badatelé začali zabývat studiem spánku a snů a objevily se první knihy o problematice nespavosti. Rozvoj moderní medicíny v 19. a 20. století dal vzniknout prvním lékům, které měly léčit nespavost. Jedním z prvních byl chloroform, po kterém následovaly ve 20. století barbituráty a benzodiazepiny. Brzy se však zjistilo, že tyto léky mohou způsobovat závislost a mají celou řadu vedlejších účinků.

 

Podpora spánku dnes

 

Zatímco dříve byla i krátkodobá nespavost důvodem návštěvy lékaře s cílem předepsání léků na spaní, tzv. hypnotik, v posledních letech se prosazuje i kognitivně behaviorální terapie, pomocí které dochází ke změně negativních spánkových návyků. Terapeutické přístupy k podpoře spánku jsou dnes mnohem komplexnější a jsou více zaměřeny na individuální potřeby. V případě krátkodobé nespavosti je kladen důraz na podporu spánku prostřednictvím aktivních látek přírodního původu, které jsou nenávykové, vhodné i pro dlouhodobé užívání, a to bez pocitu ranní malátnosti. Tento trend vychází z tradic přírodní medicíny, která má i v západním světě čím dál více příznivců. Pokud se však jedná o chronickou nespavost, která výrazně ovlivňuje běžné denní fungování, návštěva lékaře je na místě. Odborníci mohou doporučit zejména úpravu spánkového režimu a doplňky stravy na podporu zdravého a kvalitního spánku s obsahem tradičních bylin, zejména kozlíku lékařského a chmele otáčivého, které mají příznivý vliv nejen na spánek, ale také na psychickou nepohodu.
 

Nespavost a nervozita? Zkuste chmel otáčivý!


Chmel otáčivý zná každý, ale málokdo ví, kolika benefity se tahle nenáročná bylina pyšní. Chmel má příznivý vliv nejen na spánek, ale známé jsou také jeho uklidňující účinky, díky kterým je doporučován v období nadměrného stresu a zvýšené psychické zátěže. Chcete také podpořit zažívání? Potřebujete zmírnit nepříjemné projevy menopauzy? Hledáte způsob, jak udržet normální hladinu cholesterolu v krvi? I v tom případě je chmel vhodnou bylinou. Chmel se také řadí mezi antioxidanty přispívající k ochraně buněk před oxidativním stresem. Sušený chmel byl od pradávna takřka povinnou výbavou každé domácnosti, protože nespavost a starosti se mohly objevit kdykoliv. Šištice chmele byly přidávány do polštářů, aby se lépe spalo a dobře snilo. Svůj blahodárný vliv na spánek si chmel udržel dodnes, a proto bývá součástí doplňků stravy pro podporu zdravého a kvalitního spánku a ke zmírnění pocitů úzkosti a k celkové relaxaci organismu.

 

Kozlík lékařský, jednička v podpoře spánku 

 

Kozlík lékařský je oblíbenou bylinou při obtížích s usínáním a v případě nekvalitního spánku. Na sběr kozlíku můžete vyrazit i u nás. Najdete ho růst v nižších polohách podél potoků, řek a na mokrých lukách. Poznáte ho podle drobných bílých a růžovobílých kvítků a specifické vůně, kterou mnozí označují spíše jako zápach. Upozorní na sebe i výškou, která může být až 2 metry. Kozlík lékařský přispívá ke zkrácení doby usínání, podporuje kvalitu spánku, aniž by narušoval přirozené fáze spánku a přispívá k pocitu klidu a relaxace. Ačkoliv je kozlík lékařský známou bylinou na uklidnění, zároveň podporuje normální kognitivní funkce jako paměť, koncentraci, pozornost, řečové a vyjadřovací schopnosti, prostorovou a časovou orientaci aj. Kozlík byl dříve užíván téměř na všechno, a právě proto je mnohými dodnes považován za "všelék". Kdysi mu byly dokonce připisovány magické schopností odhánět zlé duchy a ochraňovat proti uřknutí. Za ideální bylinnou kombinaci na podporu spánku je považován kozlík lékařský a chmel otáčivý.


 

Chmel i kozlík najdete v doplňku stravy SpiLEEP!

 

Chcete podpořit spánek prostřednictvím síly bylin? Vsaďte na chmel otáčivý a kozlík lékařský! Pokud chcete vyzkoušet jejich účinek na vlastní spánek, ale ne vždy máte chuť na bylinný čaj, vyzkoušejte doplněk stravy SpiLEEP, který extrakt z kozlíku lékařského a chmele otáčivého obsahuje. Bylinné extrakty působí na každý organizmus individuálně, a proto se účinky mohou u dvou různých uživatelů lišit. Vždy je potřeba zkoušet různé bylinky a jejich různé kombinace. Pokud se člověku určitá kombinace osvědčí a vnímá na svém těle pozitivní účinky, je vhodné užívat dlouhodobě. Věříme, že právě kombinace bylinek v produktu SpiLEEP je pro Vás ta ideální a produkt podpoří Váš klidný spánek přírodní cestou.

Extrakty z chmele otáčivého a kozlíku lékařského příznivě ovlivňují kvalitu spánku a přispívají ke zmírnění projevů zvýšené psychické zátěže.
SpiLEEP® je doplněk stravy. Doplněk stravy není určen jako náhrada pestré a vyvážené stravy.
 

Získejte SpiLEEP zdarma!

Chcete získat SpiLEEP zcela zdarma? Pokud ano, sledujte nás na sociálních sítích Facebook a Instagram, kde každý měsíc o SpiLEEP pravidelně každý měsíc soutěžíme. 
 

Autor: Denisa Salvová