Jak na nespavost u dětí?
Nespavost a školní prospěch
Poruchy spánku, nejčastěji insomnie (nespavost), se vyskytují až u 30 % dětí a dospívajících. Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek je nutný pro celkovou regeneraci organismu. Nedostatek spánku se projevuje nejen v oblasti zdraví, ale také v oblasti kognitivních funkcí. Častými důsledky spánkového deficitu u školáků jsou poruchy chování, paměti a soustředění, poruchy schopnosti rozhodovat se a řešit úkoly, ale častá je také podrážděnost a neklid, emoční labilita, hyperaktivita, a s tím související horší školní prospěch a následný stres.
Jak na rychlé usnutí?
V první řadě je nutné omezit faktory, které dobu usnutí prodlužují. Na délku a kvalitu spánku má vliv celá řada faktorů. Důležitou roli hraje doba ulehnutí, rušivé elementy v pokoji (např. hluk, světlo, alergeny), energetická hodnota posledního konzumovaného pokrmu, kvalita matrace, vliv tzv. modrého světla z chytrých telefonů, tabletů a TV, nedostatek pohybové aktivity, u mladistvých konzumace kofeinových a energetických nápojů a v neposlední řadě také stres.
Podpořte dětský spánek
Máte-li podezření, že dítě trpí poruchou spánku, návštěvu pediatra neodkládejte. Lékař bude zjišťovat nejen anamnestické údaje jako je např. doba ulehnutí, spánek během dne, problémy při usínání, ale také faktory, které spánek ovlivňují, zejména vliv modrého světla před ulehnutím. Prvním krokem k úspěšné léčbě nespavosti je změna režimu dítěte a dodržování pravidel spánkové hygieny. Zdravému spánku prospívá strava bohatá na flavonoidy. Vhodné jsou také bylinné čaje na spaní a doplňky stravy na podporu spánku, zejména ty s obsahem kozlíku lékařského.
SpiLEEP®, podpora kvalitního spánku
SpiLEEP® obsahující kombinaci L-theaninu, chmele otáčivého a kozlíku lékařského je po konzultaci s lékařem či lékárníkem vhodnou volbou pro podporu spánku dětí starších 12 let. Přírodní a nenávykové složení příznivě ovlivní kvalitní spánek, a v důsledku toho také kognitivní funkce.