Co je spánková paralýza?
Spánková paralýza, spánková obrna
Ačkoliv opakovanou spánkovou paralýzou trpí jen velmi malé procento lidí, až 30 % populace ji jednou v životě zažilo. Ti, kteří se s tímto extrémně nepříjemným stavem potkali, spánkovou paralýzu popisují jako ten nejhorší noční děs. Jde o spánkovou poruchu, jakýsi stav mezi spánkem a bděním, kdy si sice mozek uvědomuje realitu, ale nedokáže ji odlišit od snu. Člověk ve spánkové paralýze bdí, ale nedokáže ovládat svaly, a to včetně hlasivek. To vše doprovází pocity naprosté bezmoci, masivní úzkosti a hrůzy. A aby toho nebylo málo, spánkovou paralýzu mohou doprovázet vizuální a sluchové halucinace. Spánková paralýza se objevuje v REM fází spánku, tedy v době snění. Tento velmi nepříjemný stav, který se podobá hororu, netrvá naštěstí déle než dvě minuty a není zdraví nebezpečný, ale zažít ho opravdu nechcete.
Patříte mezi ohrožené?
Spánková paralýza je spánková porucha, která stojí v čele zájmu mnoha odborníků. Bohužel konkrétní příčina nebyla stanovena. Byly však zjištěny rizikové faktory, které mohou spánkovou poruchu způsobovat, a to hlavně u mladých lidí. Ohroženi jsou lidé s nepravidelným spánkem, lidé vystaveni nadměrnému stresu a psychické zátěži, lidé fyzicky a psychicky vyčerpaní, ale také ti, kteří trpí lucidním sněním. Možná se budete divit, ale rizikovým faktorem je také spaní na příliš vysokém polštáři a spaní na zádech. Tak už víte, na co si dát pozor?
Zdravým spánkem proti spánkové paralýze
Pokud jste spánkovou paralýzu prožili opakovaně, je vhodné stav konzultovat s odborníkem (praktický lékař, psychiatr, psycholog). Spánková paralýza není životu nebezpečná, ale je velmi nepříjemná. Ti, kteří touto noční můrou trpí, se pak často obávají spánku a trpí chronickým spánkovým deficitem, což se velmi negativně projevuje na zdraví. Prvním krokem k úspěšné léčbě je najít příčinu problémů, které se na výskytu a četnosti spánkové paralýzy mohou podílet. Důležitá je zejména úprava spánkového režimu a dodržování pravidel spánkové hygieny. Nejen u spánkové paralýzy, ale u všech spánkových obtíží platí, že čím dříve začneme problém se spánkem řešit, tím lépe. Nejhorší, co můžete udělat, je spánkové obtíže odkládat. V případě krátkodobých obtíží je vhodné využít doplňky stravy na podporu spánku, v případě déletrvajících obtíží je doporučována konzultace s lékařem.
Zdravý spánek lze podpořit nejen dodržováním pravidel spánkové hygieny, ale také zdravým životním stylem. Zdravý životní styl není jen zdravá strava, ale také dostatek fyzické aktivity, díky které se nám bude mnohem lépe spát. Zapomenout bychom neměli ani na eliminaci stresu a dostatek odpočinku a relaxace. Vhodné je zařadit do každodenního jídelníčku přírodní prostředky na podporu spánku. SpiLEEP® je doplněk stravy na podporu kvalitního spánku a celkové relaxace. Chcete spát líp? Právě pro vás je tu SpiLEEP®!