Ložnice a zdravý spánek

Pokud souhlasíte s tím, že jste to, co jíte, budete s námi souhlasit také s tím, že jste to, jak spíte. Nekvalitní spánek může běžné denní fungování pořádně znepříjemnit. Díky zdravému a kvalitnímu spánku jsme schopni plnit své povinnosti a dělat to, co nás baví. Bohužel těch, kteří trpí jakoukoliv poruchou spánku je mnoho. Ložnice a prostředí, ve kterém spíme, ovlivňují náš spánek víc, než bychom si mysleli.
 

Spileep_628.jpg

Jaké barvy do ložnice?  

Asi vás nepřekvapí, že nejen kvalitní postel, ale také barvy v ložnici určují to, jak se nám bude spát. Ačkoliv psychologické vnímání barev je velmi subjektivní, existují barvy, jejichž vnímání je více méně univerzální. Zatímco některé barvy nás nutí k akci, jiné v nás probouzí pocity klidu a uvolnění. To, jaké barvy v ložnici budeme mít, ovlivní nejen to, jak se budeme v místnosti cítit, ale mohou mít vliv také na délku usínání a kvalitu spánku. Pokud bychom měli ve své domácnosti volit místo, kde zažíváme největší pocit bezpečí a klidu, byla by to ložnice. Klidný spánek podpoří jemné zemské, vodní a vzdušné odstíny, které navozují pocit harmonie a zklidnění. Vhodná je barva béžová, krémová, světle modrá, šedá a zelená. Pokud je ložnice situována na jih, doporučují odborníci volit tóny zelené a modré, které ochlazují. Je-li ložnice na sever, zkuste teplé tóny s příjemným hřejivým akcentem. I když patříte mezi milovníky agresivních a výrazných odstínů, do ložnice nepatří. Stejně tak není vhodné kombinovat více než dvě barvy, neboť ložnice by pak na naši psychiku mohla působit rušivým dojmem.
 

Jak vybrat správnou matraci? 

Díky správně zvolené matraci bude váš spánek kvalitnější, a navíc se vyhnete bolestem zad, za kterými se může často skrývat právě nevhodně zvolená matrace. Matrace pro každodenní spánek by měla být jen z kvalitních materiálů jako je studená pěna, viscoelastická paměťová pěna a latex, které jsou komfortní, prodyšné a vyznačují se dlouhou životností. Potřebujete-li matraci pro občasné přespání do pokoje pro hosty, jsou vhodné matraci z PUR nebo RE pěny, příp. i matrace pružinové. I když mají nižší životnost a prodyšnost a nejsou tak komfortní, svůj účel splní. Při výběru se zaměřte na tuhost matrace. Z tohoto důvodu je lepší matraci si vyzkoušet. Řiďte se tím, že matrace by měla během spánku podepřít páteř tak, aby zůstala v přirozeném zakřivení. Obecně platí, že muži a osoby s vyšší hmotností preferují tužší matrace. Pro děti jsou nejvhodnější takové matrace, do kterých „nezapadnou“, a proto volte raději středně tuhé matrace.
 

Kvalitní povlečení  

Zásadní pro zdravý spánek je také ložní prádlo. Pomineme-li barvy, které by měly ladit s ostatními použitými barvami v ložnici, zaměřme se na materiál. Nejvíce zastánců by jistě měla bavlna. Bavlnění povlečení je savé, prodyšné, odolné a tvarově stále. Kvalita bavlny se odvíjí od hustoty přízí. Nevýhodou pro někoho je nutnost žehlení, na rozdíl od krepu. Krepové povlečení je nejčastěji vyráběno ze 100 % bavlny, a navíc se nemusí žehlit. Nejen pro všechny zimomřivé doporučujeme flanel ze 100 % bavlny, který se dobře udržuje a zajistí pocit měkkosti. Čím dál oblíbenější je bavlněný satén přizpůsobující se teplotě lidského těla. V zimě zahřeje a v létě zchladí. Pro někoho může být novinkou bavlněné jersey povlečení, které skvěle saje pot, nežehlí se a dobře se udržuje. Milovníci saténu pozor! Při koupi podezřele levného saténového povlečení se zaměřte na jeho složení. Satén z umělých vláken je studený, kluzký a není schopen absorbovat pot. Obecně proto platí vyhnout se umělým materiálům, které jsou pro spánek nevhodné. Ložní prádlo perte na 40 °C, vždy naruby a zapnuté. Příliš vysoké teploty se negativně podepíšou nejen na kvalitě barev, ale také na stavu látky.
 



Jakou zvolit přikrývku a polštář? 

Mezi hlavní parametry, které při koupi sledujeme, patří schopnost odpuzovat vlhkost a to, zda jde o hypoalergenní materiál. Důležitá je nejen velikost, ale také objem. Řídíme se i tím, do jakého ročního období přikrývku a polštář požadujeme. Ne vždy totiž znamená, že objemná a těžká přikrývka nás více zahřeje. Mikrovlákno a vlna s hustotou cca 350-400 mg/m2 udrží dobře teplo a přikrývky jsou lehké a vysoce komfortní. Pro teplé letní měsíce je vhodnější hustota vláken do 300 mg/m2. Pokud máte doma alergika, materiál musí být schopen odolat vysokým teplotám při praní a musí být odolný vůči roztočům. Mezi nejoblíbenější materiály patří vlna, bavlna a hedvábí. Chcete-li si dopřát spánek pod přikrývkou z peří, nezapomeňte, že přírodní materiály jsou velmi oblíbené u roztočů. Produkty z prachového peří nakupujte jen u ověřených prodejců, kde si můžete zboží vyzkoušet, osahat a budete znát jeho původ. Někteří výrobci dokonce garantují zdravotní nezávadnost i při používání alergiky.
 

Nespavost? Nezapomeňte na podporu kvalitního spánku!  

Někdy se může stát, že ať se snažíme sebevíc, spánek nepřichází. Můžeme vás ovšem uklidnit, protože ne vždy je zapotřebí začít okamžitě užívat léky na spaní. Často stačí jen začít dodržovat pravidla spánkové hygieny a zvolit vhodnou podporu kvalitního spánku. Doplněk stravy SpiLEEP® využívá tradičních rostlinných extraktů z chmele otáčivého a kozlíku lékařského pro podporu zdravého a kvalitního spánku. SpiLEEP®  podpoří váš klidný spánek, svěží ráno, a navíc zmírní projevy nadměrného stresu, které mohou za problémy se spánkem stát. Vzhledem k tomu, že spánkem strávíme až jednu třetinu našeho života, je škoda nespat líp!

Extrakty z chmele otáčivého a kozlíku lékařského příznivě ovlivňují kvalitu spánku a přispívají ke zmírnění projevů zvýšené psychické zátěže.

Články

Pískání a hučení v uších? Může jít o tinnitus!

Pískání a hučení v uších? Může jít o tinnitus!

Pojem tinnitus budete možná znát jako pískání, hučení, šumění a jiné zvuky v uších, které mohou negativně ovlivňovat nejen pozornost a soustředění během dne, ale také noční spánek. Tinnitus je stav, při kterém člověk vnímá zvuky, i když objektivně tyto zvuky nejsou přítomny. Ačkoliv tinnitus není samostatné onemocnění, může být příznakem jiného zdravotního problému. Tinnitem trpí až 700 000 Čechů, naštěstí však existují možnosti, jak nepříjemné zvukové vjemy zmírnit, či zcela odstranit.
Čtěte více
Kam na výlet za tmou?

Kam na výlet za tmou?

Zdá se vám, že je na noční obloze málo hvězd? Možná je jen málo tmy, díky které lze hvězdy a další astrologické objekty pozorovat. Doba, kdy stačilo vyjít ven a kochat se oblohou posetou hvězdami, je bohužel pryč. Důvodem je světelné znečištění, díky kterému se rozvíjí tzv. astroturistika, chcete-li výlety za tmou. Nejen tipy na nejtemnější místa České republiky, ale také fakta o tom, jak nedostatek tmy ovlivňuje náš život, Vám přinášíme.
Čtěte více
Hledáte ověřené byliny na podporu spánku?

Hledáte ověřené byliny na podporu spánku?

Stres v práci, starosti v rodině, změna životního stylu, chronická onemocnění a špatné spánkové návky jsou jen některé z mnoha možných příčin nespavosti, se kterou se dnes potýká až 20 % dospělé populace. Léky na spaní mohou v mnohých vzbuzovat obavy, a proto jsou stále více využívány aktivní látky přírodního původu, u kterých nejen, že nehrozí riziko vzniku závislosti, ale navíc mají velmi dlouhou tradici užívání. Které byliny podpoří spánek a zklidní rozbouřenou mysl?
Čtěte více