Klimatizace: fakta a mýty

Jak se dobře vyspat i v horkých letních dnech, když bytová situace neumožňuje mít celou noc okno otevřené? Pokud vás několik probdělých nocí donutilo začít zvažovat koupi klimatizace, rádi bychom vám vaše rozhodování usnadnili. Díky oteplování poptávka po klimatizacích stoupá a pro mnohé představuje jediné možné řešení, jak se dobře vyspat i během tropických nocí. Na druhou stranu má klimatizace spoustu odpůrců, což může být dáno mnoha mýty, které jsou s klimatizací spojeny. Máme pro vás fakta, která vám pomohou se rozhodnout.  

Spileep-1200x628.jpg

Ideální teplota pro kvalitní spánek

Klimatizace dnes není už jen výsadou těch movitějších, ale postupně se stává běžnou součástí vybavení bytů a domů. Díky klimatizace můžeme v letních horkých dnech běžně fungovat a v noci dobře spát, což opravdu není málo. Optimální teplota pro zdravý a kvalitní spánek je 18 až 20 °C, což je ve vyhřátých bytech a domech teplota velmi těžko dosažitelná. V horku se nejen hůře usíná, ale spánek může být také velmi nekvalitní, doprovázený častým nočním buzením. Pokud se ráno probouzíte s pocitem únavy a nevyspání, nejspíš za to může v letních dnech právě teplota v ložnici. Vzhledem k tomu, že průměrná roční teplota v České republice narostla za posledních 61 let o 2,03 °C, lze předpokládat, že tento trend poroste. Vyšší teploty se v létě projevují jako vlny vedervyšší počet tropických dní, což jsou dny s teplotou vyšší než 30 °C, a tropických nocí, během kterých teplota neklesne pod 20 °C. Představa, že další léto bude možná chladněji, je proto lichá. Pokud nemáte v plánu odstěhovat se do chladnějších oblastí, možná není tak úplně od věci pořídit si klimatizaci.
 

Jak vybrat klimatizaci? 

Klimatizaci si můžeme zvolit buď přenosnou, nebo zabudovanou, z nichž oblíbené jsou klimatizace nástěnné. Pro někoho je nespornou výhodou klimatizace přenosná, kterou lze umístit tam, kam člověk zrovna potřebuje. Při nákupu klimatizace je dobré dát na radu odborníka, který nejlépe ví, jaký typ klimatizace pro vás bude nejlepší. Jako absolutně nevhodné je kupovat klimatizaci „v akci“ v hyper a supermarketech, což poznáte sami v případě poruchy. Jen specializovaný prodejce je schopen případný problém odstranit a poskytnout servis. Nejdůležitějším ukazatelem při nákupu klimatizace je výkon vzhledem k prostoru, který bude ochlazovat, či vytápět. Ano, čtete dobře. Většina kvalitních klimatizací obsahuje tepelné čerpadlo, díky kterému umí také úsporně topit. Pokud bude mít klimatizace příliš malý výkon, bude nepřetržitě fungovat, což znamená vyšší spotřebu energie a malý efekt.  V opačném případě se bude klimatizace neustále vypínat a zapínat. Návštěva odborníků se proto opravdu vyplatí.  
 



Klimatizace a nachlazení

Jedním z nejrozšířenějších mýtů je informace, že klimatizace způsobuje nachlazení, a to především chřipku. Chřipku nezpůsobuje samotná klimatizace, ale viry, které mohou díky klimatizaci v prostoru cirkulovat. Rizikem mohou být také plísně, roztoči a alergeny, které mohou být příčinou respiračních obtíží, ovšem pouze v případě, že klimatizace neprochází pravidelnou údržbou a čištěním. To, co ve skutečnosti nachlazení může způsobit, jsou extrémní teplotní výkyvy, nicméně nutno dodat, že teplotu v místnosti si nastavujeme sami. Moderní klimatizace obsahují filtry, které mohou naopak přenosu virů zabraňovat. Doporučený rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou v interiéru by neměl přesáhnout 5 ° C. Odborníci jako prevenci teplotních výkyvů doporučují, aby v tropických dnech byla klimatizace puštěná neustále, protože prudké extrémní ochlazení příčinou nachlazení a respiračních obtíží být může.
 

Klimatizace a příliš suchý vzduch v místnosti  

Pokud odmítáte klimatizaci kvůli suchému vzduchu v interiéru a raději tropické noci protrpíte, věřte, že ani tato informace není tak zcela pravdivá. Jen nesprávně používaná klimatizace může odebírat vlhkost ze vzduchu, což může způsobit nejen obtíže u atopiků, astmatiků a ekzematiků, ale i respirační obtíže u lidí jinak zdravých. Optimální vlhkost lze ale udržet správným používáním klimatizace a používáním zvlhčovačů vzduchu.
 

Klimatizace a hluk

Pokud si koupíte 30 let starou klimatizaci a umístíte ji do ložnice, tak ano, pravděpodobně se příliš nevyspíte. Pokud chcete investovat nejen do kvalitního spánku, vyplatí se na klimatizaci nešetřit. Čím kvalitnější vaše klimatizace bude, tím méně bude také hlučná. Na trhu jsou kvalitní klimatizace vydávající dokonce méně než 20 decibelů. Pro vaši představu: ve velmi tichém bytu a při šepotu byste naměřili 30 decibelů, a proto se s kvalitní klimatizací hluku bát opravdu nemusíte.
 

Klimatizace a finanční náročnost 

Opět záleží jen na vás, kolik provoz klimatizace bude stát. Při nákupu se proto zaměřte také na energetickou náročnost jako u ostatních spotřebičů. Volte A+++ a doplatku za elektřinu se bát nemusíte. Stejně tak nebude představovat výrazný zásah do vašeho rodinného rozpočtu ani údržba. Klimatizace vyžaduje pouze pravidelnou výměnu filtru, kterou zvládnete sami, nebo se můžete spolehnout na servis.
 

Klimatizace a design

Dnes už klimatizace není nevzhledná bílá bedna, kterou byste před zraky návštěv nejraději pečlivě ukryly. Dnešní barevné designové klimatizace oživí vaši ložnici či celý interiér, a vy si tak budete moci užívat příjemné klima po celý rok.
 

Víte, že i v horku je možné spát líp? 

SpiLEEP® je určen všem, které trápí obtíže se spánkem, zvýšená psychická zátěž a poruchy nálad. SpiLEEP® díky svému unikátnímu složení přispívá k podpoře kvalitního spánku a zmírnění projevů nadměrného stresu. Léty a tradicí ověřené byliny, kterými je kozlík lékařský a chmel otáčivý, společně s L-theaninem příznivě ovlivňují zdravý spánek, zkracují dobu usínání a přispívají ke zmírnění pocitů úzkostí, depresí, k celkové relaxaci organismu a k podpoře kognitivních funkcí, a to bez nežádoucích pocitů utlumení. Už nám věříte, že nespavost, nervozita a podráždění mohou mít řešení? SpiLEEP®, když chcete spát líp!


SpiLEEP®, pro váš kvalitní spánek a svěží ráno!
 

Extrakty z chmele otáčivého a kozlíku lékařského příznivě ovlivňují kvalitu spánku a přispívají ke zmírnění projevů zvýšené psychické zátěže.


 
Autor: Denisa Salvová
 
Zdroje:
www.faktaoklimatu.cz
www.dobraklima.cz