Kdy vám hrozí mikrospánek?

Pár sekund mikrospánku může fatálně změnit život nejen řidiči a posádce, ale i rodinám všech zúčastněných.  Každý, kdo sedá za volant a pociťuje na sobě známky únavy, riskuje. Rozpoznat varovné signály mikrospánku by měl umět každý řidič, a to nejen v době letních dovolených, pro které jsou dlouhé jízdy autem typické. Vše, co potřebujete o mikrospánku vědět, vám přinášíme.

template-2023-07-04T135754-072.jpg

Jak poznat blížící se mikrospánek?

Mikrospánek jako následek nekvalitního nočního spánku může vést k mnoha dopravním nehodám, přičemž řada z nich končí tragicky. K dopravní nehodě zaviněnou mikrospánkem ovšem může dojít až po probuzení, kdy se lidé cítí zmatení, mohou panikařit a strhnout řízení. Mikrospánek většinou nepřichází náhle. Únava, ospalost, časté zívání, klesající víčka, snížená pozornost a potíže se soustředěním by vždy měly řidiče upozornit na to, že je nejvyšší čas na krátkou přestávku. Mikrospánek trvá 3 až 15 sekund a během něj řidič nevnímá žádné podněty. Během mikrospánku může mít řidič buď zavřené, nebo otevřené oči. Po této krátké spánkové epizodě se buď probudí, nebo usne. Dostatečně dlouhý spánek před jízdou je tak jedinou prevencí, jak mikrospánku předejít. Únava, ačkoliv nemusí vždy končit mikrospánkem, je bohužel velmi častým viníkem dopravních nehod, protože zpomalené reakce neumožňují řidiči adekvátně reagovat na jinak běžné situace v dopravním provozu. 

 

Kdy je riziko mikrospánku nejvyšší?

Podle odborníků na dopravu je největší riziko, že usnete za volantem, mezi druhou a pátou hodinou ranní, kdy je organismus fyziologicky nastaven na spánek. Mikrospánek ale hrozí i během dne, nejčastěji pak mezi 13 a 15 hodinou, což může být dáno tím, že po jídle může nastat útlum organismu spojený se sníženou pozorností, ospalostí a únavou. Mezi rizikové faktory mikrospánku patří kromě únavy také příliš dlouhá jízda, monotónní cesta a jednotvárná krajina.


 



Patříte mezi ohrožené?

Ohroženi mikrospánkem jsou především lidé trpící poruchami spánku, lidé pracující na směny a mladí řidiči do 25 let, kteří mohou přeceňovat své řidičské schopnosti, a naopak podceňovat potřebu spánku. Riziko mikrospánku podle odborníků také může zvyšovat obstrukční spánková apnoe, která se projevuje zástavami dechu a chrápáním během spánku. Trpíte-li spánkovou apnoí, obraťte se na svého praktického lékaře, či spánkovou laboratoř. Pozor také na dlouhodobý spánkový deficit v kombinaci s dlouhou náročnou jízdou. Riziko mikrospánku může bohužel hrozit každému unavenému řidiči, a proto je nejdůležitější mikrospánku předcházet.
 

Smutná statistika 

Ačkoliv v roce 2022 klesl počet usmrcených během dopravních nehod, stoupl počet těch, kteří utrpěli vážná zranění. Nejrizikovější skupinou jsou řidiči nad 64 let, a hned poté padesátníci a čtyřicátníciNejvíce dopravních nehod s tragickými následky se stalo v pondělí, úterý a pátek. Nejméně se na silnicích umíralo během čtvrtků. Nejčastější příčinou nehod s tragickými následky bylo nepřizpůsobení rychlosti technickému stavu vozovky, přejetí do protisměru a nevěnování se řízení. Ve statistikách ale nenajdeme počet smrtelných nehod zaviněných mikrospánkem, protože řidičů se na příčinu jejich selhání už bohužel nezeptáme.
 

10 tipů, jak se vyhnout mikrospánku

Neřiďte, pokud jste ospalí, unavení a necítíte se dobře! Nejste-li v psychické a fyzické kondici, a je-li to alespoň trochu možné, jízdu odložte. Pro minimalizaci rizika vzniku mikrospánku dodržujte následující pravidla.

  1. Plánujte si nejen cestu, ale také přestávky na odpočinek. Pokud je cesta dlouhá, naplánujte si také přespání. 

  2. Každé dvě hodiny si dopřejte minimálně 15minutovou přestávku.

  3. Pokud to jde, nejezděte v noci, kdy je riziko dopravních nehod zapříčiněných mikrospánkem nejvyšší.

  4. Pociťujete-li na sobě během dlouhé jízdy známky únavy, zastavte a dopřejte si šlofík v délce alespoň 20 minut. 

  5. Únavu zažene také krátká zastávka s protažením celého těla, proběhnutím, nebo jinout tělesnou aktivitou, která vás probere. 

  6. Pozor na poslední kilometry! Vidina brzkého cíle, spěch, vysoká rychlost a únava mohou být smrtelnou kombinací.  

  7. Myslete na to, že kofeinové a energetické nápoje představují pouze krátkodobé povzbuzení organismu, ale chybějící spánek nenahradí. 

  8. Nespoléhejte se na hlasitou hudbu, žvýkání žvýkačky a povídání si se spolujezdcem. Ačkoliv jde o rušivé vlivy, jste-li unaveni, mikrospánku nezabrání. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste usnuli před zapnutou televizí. 

  9. Pokud má váš automobil zabudovaný tzv. systém bdělosti, věřte, že ani ten není všemocný. U mnoha řidičů může naopak zapříčinit falešné ujištění, že jim se nic stát nemůže. 

  10.  Snažte se dobře spát, a to nejen před cestou! Nejlepší prevencí mikrospánku je dostatek spánku, díky kterému budete za volant sedat odpočatí a bdělí. 
     

Jak mít kvalitní spánek?

Pokud vás trápí nespavost, zkuste SpiLEEP a spěte zase líp! SpiLEEP je prémiový doplněk stravy, který podpoří kvalitní spánek, svěží ráno a zmírní projevy nadměrného stresu. Látky přírodního původu, kterými jsou extrakty z bylin (kozlík lékařský a chmel otáčivý) a L-theanin, podpoří váš spánek, a tím i vaše zdraví. 
 


SpiLEEP®, pro váš kvalitní spánek a svěží ráno!
 

 

Extrakty z chmele otáčivého a kozlíku lékařského příznivě ovlivňují kvalitu spánku a přispívají ke zmírnění projevů zvýšené psychické zátěže.

Autor: Denisa Salvová


Zdroj: www.nebouram.cz
https://www.garaz.cz/clanek/servis-auto-cisla-statistiky-nejvice-se-boura-v-patek-ale-smrtka-chodi-v-pondeli-policejni-statistiky-nehodovosti-2022-21009551
https://www.az-pneu.cz/clanky/strasak-jmenem-mikrospanek-vse-co-o-nem-potrebujete-vedet